Sık Sorulan Sorular

HİMALAYA TUZUNUN FAYDALARI NELERDİR? 

Himalaya tuzunun en etkili kullanım şekli suların mineral yapısını zenginleştirmede kullanımıdır.Bir parça tuz -suyun içinde eritilerek yoğun bir tuzlu su çözeltisi elde edilir.İçilen her bardak suya 1 tatlı kaşığı ölçüsünde bu stok çözeltiden eklenir.Bu sayede hem suların mineral yapısı zenginleştirilir hem de gün boyu vücudun ihtiyaç duyduğu doğru su ve tuz alınır.


HİMALAYA TUZUNUN FARKI NEDİR 

Himalaya dağlarının oluşumu sırasında meydana gelen bu tuzlar yüksek basınç altında kristalleşmiş  ve elmas gibi berraklaşarak saflaşmıştır.Oluştuğu dönemin doğallığını taşır.Tuzun çıkarılma şekli en az içeriği kadar önemlidir.Himalaya tuzu insan gücüyle çıkarıldığı için kimyasal ( egzoz dumanı,dinamit vb..) etkilerden uzaktır.


KAYA TUZU ile HİMALAYA TUZU AYNI MIDIR? 

Hayır değildir.Tuzların kalitesini oluştuğu dönem ve maruz kaldığı basınç belirler. Ülkemizde çok kaliteli tuzlar bulunmaktadır.Ancak dinamit yardımı ile ve kepçelerle çıkarılmaları bu tuzların belli maddelerle etkileşime girmesine neden olur.Himalaya tuzu ile karşılaştırıldıklarında yapıları yeterince berraklaşmamış ve kristalleşmemiştir .Bu kullanılmayacakları anlamına gelmez. Kaya tuzu kategorisinde kaliteli tuzlardır.Ancak Himalaya tuzu değillerdir. 


GERÇEK HİMALAYA TUZUNU NASIL ANLARSINIZ?

Günümüzde popüler bir konu haline gelen Himalaya Tuzu ticaret yapanlar için cazip bir ürün olmuştur.Bir tuzun himalaya tuzu olduğunu anlamanın en iyi yolu tarım bakanlığı izinlerine bakmaktan geçebilir.Ancak bunu da taklit eden yada bir miktar tuz ithal edip bu izni alarak başka tuzları da bu isimle satan birçok satıcı ortaya çıkmıştır. Paketli tuzları tercih etmeniz sizi doğru tuza ulaştıracaktır.Beyaz Himalaya tuzu , şeffaf kristallerden oluşur ,beyaz tuzun yanında turuncu renkte olan Himalaya Tuzu da kolaylıkla ayrılabilir.


HİMALAYA TUZUNU NERDEN ALALIM 

Himalaya tuzu ünü arttıkça ticari kazanç için önemli bir ürün haline geldi. Her ne kadar Gıda ve Tarım Bakanlığı dikkatli incelemeler yapsa da kaçak ürün getiren tedbirsiz insanlar, daha ucuza ürün almak isteyenlere servis vermektedir. Buna dikkat etmekte fayda var. Fatura vermeyen bir şahıs ya da firmaya dikkat etmek gerekir. İthalat izni falan gibi konuları da resmi olmayan bir şekilde yapabiliyorlar, Siz siz olun bildiğiniz güvenilir satış noktalarından, adresi telefonu belli internet sitelerinden alış veriş edin.

En önemlisi ise İYOT İLAVESİ olan tuzlardan uzak durun adı HİMALAYA TUZU olsa dahi rafine edilmiş demektir.


HİMALAYA TUZU BİR İLAÇ MIDIR? 

Himalaya tuzu bir ilaç değildir.Tedavi ürünü de değildir. Vücudun temel maddelerinden birisi olan mineral tuzlardan olan Himalaya Tuzu doğal bir besin maddesidir.Vücudumuz tuzlu sudan oluşan bir mekanizmadır.Doğru su ve tuz doğru oranda alındığında kendi kendini iyileştirme mekanizmasını devreye sokar.Hastalık diye bildiğimiz birçok rahatsızlık vücudun yeterince su ve tuz ihtiyacını alamadığında devreye soktuğu bir alarm sistemidir.


HİMALAYA TUZU NE KADAR KULLANILMALI ? 

Kişisel bir miktar vermek doğru değildir.Günlük tuz tüketimi için birçok yerde birçok ölçü verilmektedir. Ancak kişinin kilosu,mevcut hastalıkları,günlük enerji tüketimi ve beslenme alışkanlıkları vücudun ihtiyaç duyduğu tuz ve beraberinde su oranını belirler. Himalaya tuzu kullananlara tek tavsiyemiz rafine edilmiş ve adı her ne olursa olsun o tuzdan uzak durmalarıdır.


HİMALAYA TUZUNU KİMLER KULLANABİLİR? 

Bebekler ve çocuklar dahil herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Herhangi bir rahatsızlığı olan kişilerde dahil olmak üzere rahatlıkla her yaştan kişiler kullanabilirler. Yüksek tansiyon hastaları da rahatlıkla kullanabilirler. Ancak suların mineral yapısını zenginleştirmek için kullanımında ilk haftalarda 1 çay kaşığı ışık suyu ölçüsüyle başlamalıdırlar.


HİMALAYA TUZUNU KİMLER KULLANAMAZ? 

Himalaya tuzu dünyanın en iyi ve insan vücuduna en uyumlu tuzlarındandır.İnsan vücudu tuz olmadan enerji üretemez.Bu nedenle himalaya tuzu herkes tarafından kullanılabilir.


PEMBE HİMALAYA TUZU YENİLİR Mİ? 

Elbette yenilebilir. Tüm Dünya bu şeklini tercih ediyor. Ancak pembe tuzun da çeşitleri vardır. Koyu olanlar toprak içerdiği için böbrekler tarafından süzülemez ve sorun olabilir. En iyisi çok açık hafif pembe kristal himalaya tuzlarının tercih edilmesidir. İçindeki demir elementi daha fazla olduğundan pembe renktedir. Kristal olanları kıymetlidir. Kaya şeklinde olanlar TUZ LAMBASI kırıklarından yapılır, yenmesi uygun değildir.


TUZ TAŞI NEDİR? 

Tuz taşı adını Sayın Ahmet Maranki taktı bizim tuz sabunu dediğimiz ürünlere, aslında doğru da bir tanımlama yaptı kendisi sadece tuzdan üretilen bu ürün banyo sonrasında nemli vücuda uygulanarak nem kazanması sağlanır. Aynı zamanda bakteri öldüren yapısı sayesinde tuz taşı deodorant yerine de kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken husus çok sert hareketlerle cilde bastırmadan kullanılmasıdır.


DOYMUŞ TUZLU SU HAZIRLAMAK ( SOLE ) 

Sole bizim IŞIK SUYU dediğimiz sıvı güneş anlamına gelen bir kelimedir. Yoğun himalaya tuzlu çözelti için kullanılır. hazırlanması: Halit Himalaya Tuzu 1-2 parçe yada granül Himalaya tuzu 1-2 kaşık cam bir kabın içine koyun ve üzerine 3-4 parmak geçecek kadar temiz su ekleyin, 3-4 saat bırakın tuz çözülsün. Bu işlemden sonra cam kabın dibinde çözülmemiş tuzlar kalacaktır. Bu çözeltinizin doğru hazırlandığını gösterir. Bu çözeltiden ister sularınıza ister yemeklerinize ekleyerek kullanabilirsiniz. 

Suyu azaldıkça su ekleyin ve tuzun bitmesine izin vermeden tuzunu ilave edin.


HİMALAYA TUZU NASIL KULLANILIR

Himalaya tuzu beslenmede; sole/ışık suyu olarak sularınızı minerallendirmek, yemek tuzu olarak, sofra tuzu olarak kullanılır. Banyo tuzu olarak banyolarda ve banyo sonrasında kullanılabilir dekoratif olarak himalaya tuz lambası, tuz mumluk, usb tuz lambası olarak kullanılır. sağlık ile ilgili tuz tuğlaları ile Tuz odası kurulumunda kullanılır.


YALAMA TUZU NEDİR? 

Yalama Tuzu; Son günlerde yalama tuzu diye aranılan ürün ham işlenmemiş himalaya tuzlarıdır. Bu tuzları yanınızda taşıyarak mineral ve element ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Özellikle yoğun dikkat gerektiren işlerde çalışanların ve öğrencilerin elektrik tüketimi çok daha fazladır. Bu nedenle yanınızda taşıyacağınız yalama tuzları hem su içmenize yardım eder hem de daha az acıkmanızı destekler. Kilo vermek isteyenler, fazla su içemiyorum diyenler için ideal bir yöntemdir. Ödemden korkmayınız, himalaya tuzu sayesinde vücudunuzda birikmiş diğer maddelerde çözülür ve dışarı kolaylıkla atılır.


TUZ LAMBASI VE FAYDALARI 

Ortamda ki havayı iyonize etmesi için kullanılan tuz lambalarının yaydığı iyon etkisi tuzun yapısıyla ilgilidir. Tuzun bulunduğu ortamda ki nemi emme özelliği sayesinde havaya tutunmuş gözle görülmeyen mikro organizmaları ve toz zerreciklerini emerek ortamın havasını temizler. Ancak tuz neme karşı duyarlı bir maddedir.Isı neme karşı direncini arttırır. Bu sayede ortama yaydığı mikro düzeyde tuz tanecikleri daha etkili olur. Lamba yandığı sürece daha etkilidir.Tuzun kütle hacmi korunduğu sürece bu etki devam eder.Isı ile tuzun erimesi engellenebilir.Bu sayede  tuzun faydası devam eder. Kullanılmadığı zamanlarda havayla temas etmesi engellenirse ömrü daha uzun olur.


HİMALAYA BANYO TUZU KULLANIMI 

Banyo tuzunu her yaştan herkes kullanabilir.Bunun yanında nezle ,grip,soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda,cilt problemlerinde,eklem ve kas rahatsızlıklarında,yorgunluk ve halsizlik gibi durumlarda etkisi daha yoğun hissedilir. Küvet kullanımında yarım küvete 1 kg tuz ekleyerek içine girin. 20 dakika kadar içinde kalın ve duş almadan yavaşça banyodan çıkın. Banyo tuzu banyoda kullanım dışında , ayak banyosu olarak da kullanılabilir.Bir avuç kadar banyo tuzu ılık suda eritilerek uygun bir kapta ayaklarınızı 20-25 dak.bu suyla dinlendirebilirsiniz.Ayak altında bulunan refleksoloji noktaları sayesinde tüm vücut için faydalı olur.Ayrıca ayakta bulunan mantar ve benzeri rahatsızlıkların iyileşmesine fayda sağlar.


HİMALAYA TUZ SABUNU KULLANIMI

Tuz sabunu turuncu himalaya tuzundan üretilmiştir.Tıpkı banyo tuzu gibi kullanılabilir.Farklı olarak banyo sonrasında nemli vücuda sürülerek vücudun nemlendirilmesi sağlanır.Banyo tuzunda olduğu gibi hemen kurulanmamalı vücudun emmesi için birkaç dakika beklenmesi faydalı olur.Tuz sabunu lokal kullanım için idealdir.özellikle koltuk altına uygulamalar ter kokusunun giderilmesinde etkilidir.Aynı şekilde yüzde cildin nemlendirilmesi için kullanılabilir.Kullanım sırasında cildin çizilmemesi için ince bir beze sarılması tavsiye edilir.